Ağ Hakkında

Mart 2019’da gerçekleşen yerel seçimler öncesi Yerel İzleme Araştırma ve Uygulamalar Derneği, belediye başkan adaylarına yönelik bir ‘Sürdürülebilir Kentsel Gelişim Protokolü’ hazırladı ve protokolü seçim öncesi adayların, sonrasında da seçilen başkanların imzasına sundu.

Yereliz, 11-12 Temmuz 2019 tarihlerinde 2 günlük yoğun bir Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları ve Stratejik Plan Eğitim programı hazırlayarak hem Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları konusunda çalışmak isteyen belediyeleri bir araya getirdi hem de belediyelerin bu alandaki farkındalığını ve kapasitesini güçlendirdi.

Eğitime katılan 21 belediye, 2 gün boyunca yerellerin küresel ölçekli gündemlerle bağ kurması ve bu sayede iklim krizi, yoksulluk, eşitsizlik ve kurumsal kaynakların ve yapıların güçlenmesi konularını tartıştı ve sürdürülebilir kalkınma amaçlarını gerçekleştirmek için ortak çalışma kararı aldı. Bu ortak karar sonucu doğan Sürdürülebilir Kentsel Gelişim Ağı’nın ilk sekretaryasını İzmir Büyükşehir Belediyesi üstlendi.

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları
Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları Neden Önemlidir?
Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarının Yerelleştirilmesi Neden Önemlidir?