Buca Kırsalında Salep Kalkınması

Buca Kırsalında Salep Kalkınması

Gıda güvenliğinin giderek önem kazandığı bu günlerde, kırsal kalkınma için çalışan Buca Belediyesi, katma değeri yüksek salep üretimini üretici ile buluşturmak için hazırlanıyor Buca Belediyesi Erhan Kılıç, kırsalda 5 mahallesi bulunan Buca’nın bu katma değeri yüksek proje ile gençleri de tarıma yönlendirerek işsizliğe karşı önemli bir gelişme olacağını belirtti.

Buca Belediyesi’nin başlattığı kırsal bölgelerde Sürdürülebilir Kırsal Kalkınma Projesi kapsamındaki envanter çalışması sonucunda üretimine karar verilen salebin, Doğancılar Mahallesi’nde yıllar sonra ilk hasadı yapılacak.

Katma değeri yüksek olan salep, 1’e 3 veren verimiyle üreticinin de gözdesi oldu. Bölge çiftçisi belediye tarafından temin edilen 20 bin salep yumrusunu dikerek yüksek verimli ve bol kazançlı bu ürüne yöneldi. Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmanın kısa sürede köyler bölgesinde yaygınlaştırılması hedeflenirken, üretici de en yüksek verim için uzmanlarca bilgilendirildi.

Buca Belediyesi, katma değerli yapısıyla üreticiye ekonomik gelir sağlayacak salebin yaygınlaştırılması için uygun pazar çalışmalarına da hız kattı. Buca Belediyesi ülke genelindeki kooperatiflerle yaptığı görüşme ve iş birliktelikleri sonucunda üreticiye alım garantisi verdi. Bölge halkı başta olmak üzere Bucalı gençlere tarımla istihdam kapısı oluşturma hedefiyle yapılan çalışma, aynı zamanda tarımsal alanların üretimle değerlendirilmesini sağlayacak.