Tarlada Kalmasın Bucalı Kadınlar Kazansın Projesi

Tarlada Kalmasın Bucalı Kadınlar Kazansın Projesi

Buca Belediyesi’nin ‘’ Tarlada Kalmasın Bucalı Kadınlar Kazansın’’ projesinde  önde gelen bir salça firmasının domates tedarikçisi olan Karacaağaç Mahallesi’nde, firmanın belirlediği standartların dışında olduğu için dalında bırakılan 2 ton domates, ihtiyaç sahibi kadınlar tarafından hasat edildi.

Projenin hedefi salça firmalarının spesifikasyonları dışında kalan ve dalında bırakılan, hasadı ve kullanımı mümkün olan ürünün hasadı yapılarak  hem dezavantajlı bölgede yaşayan kadınların “tarladan çatala “ ürün zincirine dahil edilmesi  ve  hasat sonrası kayıpların en aza indirilmesi hem de  ailelere tarladan toplanan taze domates desteği ile kışlık erzakını hazırlamaya teşvik edilmesidir. Sürdürülebilirliği sağlamak amacıyla toplanması ve Buca ilçesinde yaşayan dezavantajlı kadınların ev ekonomisine katkı sağlayarak bu ürünlerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır.

Proje kapsamında hasat, sabah 06.30 ile 11.00 saatleri arasında gerçekleşti. Hasadın kişi başı yaklaşık 15-20 kilo olarak 2 ton domatesin 25’er kişilik 4 grup halinde toplam 100 kadınla gerçekleştirildi. Hasadı gerçekleştiren kadınlar, kışlık erzaklarını hazırlamaya teşvik edildi. Böylece, hem hasat sonrası kayıplar en aza indirildi hem de kadınlar ev ekonomisine katkı sağladı. 

Öte yandan, Karacağaaç Mahalle Muhtarlığı ve Demokrat Kadınlar Sosyal Yardım Derneği iş birliğiyle gönüllü olarak hasada katılan kadınlar için “kahkaha yogası” etkinliği düzenlendi. Ankara’dan Mutluluk Kahkaha Akademisi Kurucusu Master Kahkaha Yogası Eğitmeni Şengül Esen Demir, İzmir’den Çılgın Gülüşler Kahkaha Kulubü Kahkaha Yogası Lideri Yeliz Ilgın Günal, bilimsel bir teknik olan kahkaha yogası ile kadınların keyifli dakikalar geçirmesini sağladı.

İlgili Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları