Sürdürülebilir Kentsel Gelişim Ağı Kuruldu

Sürdürülebilir Kentsel Gelişim Ağı Kuruldu

Yerel İzleme, Araştırma ve Uygulamalar Derneği’nin (Yereliz) Türkiye’nin farklı bölgelerinden 20 belediyenin katılımıyla düzenlediği Stratejik Plan ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Eğitimi sonunda, “Sürdürülebilir Kentsel Gelişim Ağı” kuruldu.

Belediyelerin stratejik plan döneminde gerçekleştirilen eğitimde, 2020-2024 dönemi belediye gündeminin, dünyanın küresel gündemiyle buluşturulması gerekliliğinin altı çizildi. Sürdürülebilir Kentsel Gelişim Protokolü’ne imza atmış belediyelerin; bilgi, tecrübe alışverişi ve iş birliğini içeren ağ, katılımcıların ortak çağrısıyla kuruluşunu bildirdi.

Ağın ilk sekretaryasını İzmir Büyükşehir Belediyesi üstlenirken, Türkiye’de alanında bir ilk olan bu ağa dahil olan belediyeler, süregelen iş birliklerini daha ileriye taşımayı amaçladıklarını ilan etti.

Kadıköy Belediyesi’nin ev sahipliğini üstlendiği eğitime katılan yerel yönetim temsilcileri, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin yerelleştirilmesi konusunda eğitim aldı ve belediyeler bu alandaki iyi uygulama örneklerini sunma fırsatı yakaladı.

Eğitimde, “Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Nedir? Yerelleştirilmeleri Neden Önemlidir?” sunumuyla Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye İletişim Koordinatörü Faik Uyanık, “Nilüfer Belediyesi Stratejik Planlama Süreci” sunumuyla Stratejik Yönetim ve Planlama Büro Sorumlusu Aslıhan Çöpoğlu, “Kadıköy Belediyesi ‘Anlat Kadıköy’ ve Entegre Raporu” sunumuyla Kadıköy Belediyesi Strateji Geliştirme Müdürü Can Akbal, “Maltepe Belediyesi Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Araştırma Raporu” sunumuyla Maltepe Belediyesi Strateji Geliştirme Müdürü Bahadır Keşan ve “Sürdürülebilir Kentler İçin Stratejik Planlama” sunumuyla EkoIQ dergisinden Barış Doğru yer aldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Ruhisu Can Al, “Sürdürülebilir Kalkınma Yolculuğu” konulu sunumuyla, sürdürülebilirlik kavramının kentlerin kurumsallaşmasına yaptığı katkıları paylaştı.

Yerel yönetimlerin, küresel ölçekte varolan gündemlerle ilişkilendirilmesi ve bu sayede iklim krizi, yoksulluk, eşitsizlik ve kurumsal kaynakların güçlenmesi gibi başlıklarda politika belgeleri oluşturmasının gerekliliği vurgulandı.

Sürdürülebilir Kentsel Gelişim Ağı’nın kurucu üyeleri arasında; Şanlıurfa Ceylanpınar Belediyesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bursa Gürsu Belediyesi, İstanbul Küçükçekmece Belediyesi, Eskişehir Tepebaşı Belediyesi, Zonguldak Caycuma Belediyesi, İstanbul Sultanbeyli Belediyesi, Kars Belediyesi, Rize Fındıklı Belediyesi, Muğla Fethiye Belediyesi, Mardin Büyükşehir Belediyesi, İzmir Çiğli Belediyesi, İzmir Konak Belediyesi, Denizli Acıpayam Belediyesi, Siirt Belediyesi, Giresun Espiye Belediyesi, İstanbul Avcılar Belediyesi, Van Büyükşehir Belediyesi, Bursa Nilüfer Belediyesi ve İstanbul Maltepe Belediyesi yer alıyor.